Loading...

poniedziałek, 24 czerwca, 2024

BCAA – czyli białko ma moc

Zarówno kulturyści, jak i inni sportowcy, którzy chcą rozbudować beztłuszczową masę mięśniową, powinni dostarczać organizmowi duże ilości białka. Przy tak wzmożonych treningach i pragnieniu szybkiej rozbudowy mięśni, nie wystarczy jedynie białko dostarczane z codzienną dietą i konieczna okazuje się odpowiednia suplementacja. Sportowcy chętnie sięgają po preparaty, które w swoim składzie zawierają BCAA czyli aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach.
BCAA to trzy aminokwasy:
– leucyna
– izoleucyna
– walina
Aminokwasy pełnią w ciele człowieka wiele ważnych zadań. Są odpowiedzialne za syntezę białek i stymulują rozwój niektórych hormonów anabolicznych. Korzystnie wpływają na siłę i wytrzymałość sportowców, dzięki czemu mogą oni wydłużać treningi i tym samym poprawić ich wydajność. BCAA zwiększają produkcję insuliny, mają także działanie anty-kataboliczne, przeciwdziałając utracie mięśni podczas chorób czy urazów.
BCAA to tak zwane aminokwasy egzogenne. Organizm nie może ich sam wytworzyć i muszą zostać mu dostarczane z pożywieniem. Wielu trenerów poleca przyjmowanie BCAA, argumentując korzystne działanie na organizm trenujących i uzyskane efekty.