Loading...

poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Rola odżywek białkowych

Suplementy na bazie białka to bardzo rozbudowany dział w każdym sklepie z odżywkami. Dzięki białku zyskujemy bowiem budulec dla tkanki mięśniowej. Ponadto aminokwasy chronią przed rozpadem mięśni w czasie regeneracji.
Anabolizm
Odżywki białkowe zapewniają nam zestaw aminokwasów, które stanowią składniki białek budujących mięśnie. Znajdziemy tutaj chociażby aminokwasy rozgałęzione BCAA, które muszą być dostarczane z zewnątrz. organizm nie wytworzy ich samodzielnie. Znajdziemy je chociażby w odżywkach na bazie białka serwatki. Warto też szukać L-glutaminy, która stanowi główny składnik tkanki mięśniowej.
Katabolizm
Białko nie tylko buduje masę mięśniową, ale pozwala też chronić ją przed rozpadem. W czasie regeneracji po wysiłku uruchomione zostają procesy energetyczne, które mają doprowadzić do naprawy wszelkich drobnych uszkodzeń. Organizm uzyskuje energię dzięki wykorzystywaniu aminokwasów budujących mięśnie. Jeśli stosujemy suplementy i zapewniamy sobie nadwyżkę aminokwasów, zapobiegniemy katabolizmowi tkanki mięśniowej.